Video Söyleşiler

Tek Parmakla Yazdığı Kitaplarını Fuarlarda Okurla Buluşturuyor | Haberler.com, 24.04.2017

Çoçukken geçirdiği rahatsızlık sonucu beyin felci geçiren Erdal Yalçın (42), kullanabildiği tek parmağıyla edebiyatın farklı dallarında yazdığı kitaplarını, babasıyla katıldığı fuarlarda okurla buluşturmaya çalışıyor.

Haberin tamamı: haberler.com


Tek Parmağıyla Hayatına 15 Kitap Sığdırdı | İhlas Haber Ajansı, 24.04.2017

İzmir Kitap Fuarı’nda, tek parmağıyla yazdığı 15 kitabı satışa sunan yüzde 98 engelli 42 yaşındaki Erdal Yalçın, “Kitap benim için yaşayan bir hayat” dedi.


Yazdığı kitaplarla hayata tutunuyor | İlke Haber Ajansı İLKHA, 28.10.2016

Daha küçük yaşındayken geçirdiği menenjit hastalığı nedeniyle felç olan Erdal Yalçın, okuma azmiyle 16 kitap yazdığını söyledi.

Haberin tamamı: Ahmet Karakaş-İLKHA


Bir Umut İnsanı: Erdal Yalçın | Muhabir:Caner Gürbüz, Kamera: Mehmet Kızmaz, 04.06.2016

Kimimiz ilk kez bir tiyatro oyunu çıkışında otobüs durağında “Dünyanın engelliler için ne kadar adaletsiz” olduğuna dair bir sohbette kulak misafiri olduk onun ismine, kimimiz “Kendi Yazdığım Kitapları Satıyorum” yazısıyla Ankara Kitap Fuarı’nda, kimimiz ise onu ilk kez merhum M.Ali Birand’ın 11 Ocak 2013’teki “Bravo Erdal” manşetiyle köşe yazısında okuduk… Ama insanlar onu daha çok tanıtım günlerinde, yüzü daima gülerken, gözlerinde zeka ile karışık yaşam pırıltısı parlarken görüyorlar. Anlatmamıza gerek yok zaten fuara girerken tekerlekli sandalyesinden sıcak gülüşü ve selamı sizi kendisine hemen çeker. Hareket etmekte ve konuşmakta güçlük çekse de yazmak onu hayatta güçlü kılan adeta bir “mucize”. Tam 15 kitabı var Erdal Yalçın’ın. Bizce bu engel tanımayan şair’in mısralarında bilmediğimiz bir dünya olmalı.

Elinde her şey mevcut olan bizler bile bazen her şeyden şikayetçi olup, insanları dert edip karamsarlığına bürünmüyor muyuz ? İşte burada bir ses “Her zaman umut var!” diyor. Bir yol arıyoruz, güneşe erişmek için mücadeleler içinden. Erdal Yalçın hep gülüyor, elleri ve ayakları tutmuyor ama Erdal’ın yüreği nasıl uçsuz bucaksız bir ülkeyse yürek ülkesinin kelimelerini sunuyor bizlere. Erdal her şeyden önce hayata karşı olan dik duruşuyla bizlere hep bir şeyler söylüyor. Erdal’a “Sen ne güzel bir ağaçsın.” deyince “Hayır, Ben yalnızca toprağım.” diyor. “Erdal seni aramızda ‘Büyük öğretmen’ olarak konuşuyoruz.” deyince “Hayır, ben öğrenciyim.” diyor. Erdal kitabına da verdiği isim gibi kendine “Ben Taşı Delen Otum” der…

Herkesin hayatında Erdal gibi umut ışıkları olmalı. Ellerinde birbirinden güzel meyveler bulunup aslını, toprağını ve umudunu unutmayan; hatırlayan, hatırlatan…


Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlediği 7.Kadıköy Kitap Günleri’nde Erdal Yalçın ile yapılan söyleşi. 18 Aralık 2013

Erdal Yalçın 2 yaşında yakalandığı Menenjit hastalığı sonrasında yaşamını engelli olarak sürdürmek zorunda kalan gençlerimizden birisi. Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlediği 7.Kadıköy Kitap Günleri’nde gördüm Erdal Yalçın’ı. . Söyleştik. Yaşama dört elle sarılan Erdal Yalçın’ı herkesin tanıması gerekir düşüncesiyle kendisiyle bu çekimi gerçekleştirdim. Ortam çok uğultuluydu ve Erdal Yalçın’ın bazı açıklamalarını daha iyi yansıtacak daha nitelikli sorular soramadım diye üzüldüm. Konuşmamızın ikinci bölümü de heyecanımın kurbanı olmuş. Erdal Yalçın’a teşekkür eder, yaşam yolunda kararlı ve sağlam adımlarla devam etmesini dilerim. Emel Dinseven.

One Response to “Video Söyleşiler”

  1. ayla 21 Şubat 2017 at 21:39 Permalink

    inanıyorum ki günün birinde herkes tarafından tanınacaksın erdal yalçın! bana ilham oldun güzel insan (:

Bir cevap yazın

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Facebook
Facebook
Twitter