13510923_10208178166004597_1417116830427272075_nErdal Yalçın ‘Yazmak İçin Engel Yok’

Erdal Yalçın

Önce Vatan Gazetesi, 7 Ocak 2015 Çarşamba, Elif Günay haberi

İSTANBUL (VHA) – İleri derecede engeli olan tekerlekli sandalyeye mahkum bir halde yaşayan Erdal Yalçın, muhabirimiz Elif Günay’a Eyüp Feshane’de engelli arabasının önünde bulunan standda kitaplarını sergileyerek sattığını söyledi.

Okula gidemedim ama hep yazı yazdım
13. kitabının yeni çıktığını belirten Erdal Yalçın, engelli olduğu için okula gidemediğini buna rağmen küçüklüğünden beri yazma hevesinin olduğunu belirterek şunları ekledi, “Önceleri küçük hikayeler ve makaleler yazıyordum. Daha sonra dergiler çıkartıp bunları satmaya başladım. İçimde hep kitap çıkartma
arzusu vardı. 10 yıl uğraştıktan sonra 2004 senesinde sponsor buldum ve ilk iki kitabımı bu sayede çıkarttım. Şimdilerde 13 kitabım var ve üçüncü kitaptan itibaren kitaplarımı satarak kendim çıkarıyorum” dedi.

Karma resim sergisine katıldım
80’li yıllarda resim yaptığını belirten Yalçın, “Bir çok resim yaptım ve karma resim sergisine katıldım. Ülkemizde resim sanatı ilgi görmüyor. Bende bu yöndeki çalışmalarımı sonladırmak zorunda kaldım.” ifadelerini kullanan Yalçın 1990 yılında “Gün Ortasında Karanlık” filminde rol aldığını da belirtti.

“Engellilerin önünü açın”
Engelli olmasından dolayı birçok kapının yüzüne kapandığını söyleyen Yalçın, Ülkemizde engellilere değer verilmediğini söyledi. “Bizler istedğimiz gibi sosyal yaşamı paylaşamıyoruz. İnsanlar ya acıyor, ya da görmezden geliyor. İçimdeki inanç doğrultusunda hayata hep tutundum ve iyi işler yaptım. İnsanları ve
canlıları çok seviyorum” şeklinde konuştu.

Şiir, oyun, hikaye kitapları
“Ben Taşı Delen Ot Gibiyim”, “Biz Aşkımız İçin Öldük”, “Bırakın Beynimiz Özgür Kalsın” gibi başlıca kitapları olan ve onları 10 TL’ye kendisi satan Yalçın, kendisine her zaman emek veren ailesine ve destek olan herkese teşekkür etti.

Menü
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial