Engelli Gencin Büyük Azmi

Internet Haber – 13 Mayıs 2006 | Orijinal metin için tıklayınız. 

Felçli olmasına rağmen yaşama sevinciyle kitaplar yazan Erdal Yalçın, 3. kitabı için hazırlanıyor.

Erdal Yalçın ve annesi Zülfiye Yalçın

Erdal Yalçın ve annesi Zülfiye Yalçın

2 yaşında geçirdiği menenjit hastalığı sonrasında felç kalmasına rağmen yaşama sevinciyle kitaplar yazan Erdal Yalçın, 3. kitabı için hazırlanıyor. Sadece Engelliler Haftası’da hatırlanan engelli vatandaşların sorunlarının halen çözülemediğini söyleyen Yalçın, yazdığı şiirlerle hayali sevgilisine ulaşmaya çalışıyor.

Kartal’da anne ve babasıyla oturan Erdal Yalçın yatağa mahkum olmasına rağmen içinde barındırdığı yaşama sevgisiyle herkese örnek oluyor. Sadece bir elini kullanabilen ve bilgisayar klavyesiyle yazdığı şiirleriyle tüm ilçede tanınan 30 yaşındaki Erdal Yalçın, ailesinin desteğiyle 2 kitap yazdı. Hiç okula gitmemesine rağmen sürekli kendini geliştiren Yalçın, hayalinde oluşturduğu sevgilisine ulaşmak için yazdığı şiirlerini “Kendi Kaleminden Şiirler” ve “Ben Bende” adlı kitaplarda topladı. Bu yıl üçüncü şiir kitabını yazmaya başlayan Yalçın, tüm insanların yaşamı daha çok sevmesi gerektiğini vurguluyor.

Annesi Zülfiye Yalçın’ın çabalarıyla okuma yazmayı öğrenen Erdal, herşeye rağmen hayatından memnun olduğunu belirtirken engellilerin sorunlarının çözümü için daha çok çaba sarf edilmesini istiyor. Özellikle toplu taşıma araçlarında karşılaştıkları zorlukların kendisini üzdüğünü söyleyen Yalçın, insanların kendilerine acımamalarını yardımcı olmalarını istedi.

Bir hafta değil her zaman hatırlanmak Erdal Yalçın, “Bizler sadece yılın bir haftasında hatırlanıyoruz. Oysa yaşamın her anında bizlerde varız. Ben yazdığım kitaplarla düşüncemde oluşturduğum sevgilime ulaşmayı hedefliyorum. Bütün engellilerin kendilerine has bir dünyaları ve hayalleri vardır. İnsanların bize yardımcı olması bizi mutlu ediyor” dedi.

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olduğu öğrenilen Erdal Yalçın’ın, maç sonlarında takımı için şiirlen yazdığı öğrenildi. Annesi Zülfiye Yalçın ise oğlunun bir şair gibi davrandığını ve şiirlerini yanlız ve karanlık ortamlarda yazmayı sevdiğini belirtiyor. Zülfiye Yalçın, “Özellikle giderken bir takım zorluklarla karşılaşıyoruz. Otobüs şoförleri ellerinden geldiği kadar yardımcı oluyor. Herkesin engellilerin yaşamını kolaylaştırmak için çaba göstermesini istiyoruz” dedi.

Menü
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial