İşte yok artık dedirten Erdal Yalçın’ın başarı hikayesi…

kitaplarım ve ben

Yüzde 98 engelli olan 41 yaşındaki Erdal Yalçın, zorlukla kullanabildiği tek parmağıyla 15 kitap yazdı. Yetmedi, bu büyük engeline rağmen dergi bile çıkarmaya başladı. İşte yok artık dedirten Yalçın’ın başarı hikayesi…

Yüzde 98 engelli olan 41 yaşındaki Yalçın, henüz 2 yaşındayken geçirdiği havale sonucu tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Engelli olduğu için okula gidemedi ama küçükken annesinin götürdüğü çocuk spastik derneğinde okuma yazma öğrendi. Henüz çocukken yazmaya hevesi olduğunu söyleyen Erdal Yalçın, zorlukla kullandığı tek parmağıyla 15 kitap yazdı. Bununla da yetinmedi, bir de dergi çıkarmaya başladı. İnsanlara herkesin mutlaka küçük de olsa yapabileceği bir şeyler olduğunu kanıtlamak isteyen Yalçın, bu zorlu ama bir o kadar da başarılı hayat hikayesini şöyle anlatıyor:

GEÇİMİMİ YAZARAK SAĞLIYORUM
Yüzde 98 engelli olan 41 yaşındaki Erdal Yalçın, tek parmağıyla 15 kitap yazdı
İnsanları ve tüm yaratılan canları çok sevin diyen Yalçın, “80’li yıllarda resim yapıyordum, birçok karma resim sergisine katıldım. Ülkemizde resim sanatına pek rağbet olmadığını anladım ve resim yapmayı bıraktım. Çünkü geçimimi bir şekilde sağlamak zorundaydım. Aslında edebiyatta en çok şiiri seviyorum. Kendimi şair olarak nitelendirebilirim. Ama şiir kitaplarına da ilgi olmadığı için öyküler yazdım. Eğitimimi dışarıdan tamamlayarak üniversite sınavlarına girdim. Az bir puanla kazanamadım. Ama pes etmeyeceğim. Seneye tekrar sınava gireceğim” dedi.

Engelim başarıma engel değil. Geçimimi yazark sağlıyorum. Erdal Yalçın

ENGELİM BAŞARIMA ENGEL DEĞİL
“İnsanoğlu her ne olursa olsun kendine acımamalı. Çünkü insanoğlu eşref-i mahlukattır. Yani yaratılmışların en şereflisi anlamına gelir. Bu da Allah’ın insanoğlunu ne kadar çok önemsediğinin kanıtı değil mi? Öyleyse her zor anımızda yıkılmayıp, zayıf yönlerimizi unutup güçlü taraflarımızı ortaya çıkarmalıyız. Ben kitap yazmaya başlarken insanlara bir mesaj vermek istedim. Engelliyim ama bunun başarılı olabilmeme engel olmadığını göstermek istedim. 16 yılda 15 kitap yazdım. Bu kitapları kendim satarak paramı kazanıyorum. Bundan çok mutlu oluyorum. Benim yaşadığım bu mutluluk tarif edilemez. Yazmaya devam edeceğim.”

Yüzde 98 engelli olan 41 yaşındaki Erdal Yalçın, tek parmağıyla 15 kitap yazdı

HAYALİM MİLLETVEKİLİ OLMAK
“Türkiye’de birçok kişi kitabımı okudu. İki büyük hayalim var, ilki bir gün tüm insanların kitaplarımı okuması, ikincisi de engellilerin haklarını savunabilmek için milletvekili olmak. Ben toplumumu seviyorum. Toplumsal sorunlara eğilmeyi istiyorum. Bugüne kadar birçok kitap fuarına katıldım. 14 Mayıs’ta da Kocaeli Kitap Fuarı’na katılacağım. Bu konuda TÜYAP’ı eleştirmek istiyorum. Yayınevleriyle çalışmadığım için beni fuara kabul etmiyorlar. Yayınevi olmadan değil yazar olmadan kitap olmaz.”

FATMA GİRİK’LE FİLMDE OYNADI
Erdal Yalçın, 1990 yılında başrollerini duayen oyuncular Fatma Girik ve Halil Ergün’ün paylaştığı “Gün Ortasında Karanlık” adlı sinema filminde de rol aldı. 1995’te de ailevi nedenlerle gittiği Diyarbakır’da ilin ikinci engelli derneğini kurdu ve bir süre başkanlığını yaptı. Daha sonra tekrar İstanbul’a döndü. 10 yıl uğraştıktan sonra 2004 yılında bir sponsor bulup ilk kitabını çıkardı.

Karar Gazetesi EREN TAŞAR/ÖZEL HABER – 29 Nisan 2015 Cuma – 15:39| Orijinal metin için tıklayınız.

Menü
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial